TCMB nisan verilerini açıkladı

TCMB nisan verilerini açıkladı

HABERTURK.COM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Nisan 2020 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 16.7, reel olarak ise yüzde 5.2 oranında arttı.

Türkiye’deki konutların gözlemlenebilen özelliklerinin zaman içinde kontrol edilerek kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan KFE (2017=100) 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.7 oranında arttı.

Üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 1.7, 1.9 ve 1.0 oranlarında artış gözlendi.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 13.1, 16.1 ve 17.9 oranlarında artış gösterdi.

Böylelikle İstanbul’da konut fiyatları 2 yıl sonra ilk kez enflasyonun üzerinde reel getiri sağladı. TÜİK’in son açıkladığı yıllık enflasyon yüzde 11.39 olurken, nisan ayı enflasyonu ise yüzde 10.94 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde, konut fiyatlarında en yüksek nominal artış yüzde 25.7 ile Zonguldak, Bartın, Karabük ile Van, Bitlis, Hakkari Muş bölgesinde gerçekleşti.

Türkiye genelinde metrekare birim fiyatı 3143.6 TL olurken İstanbul’da 5256.1 TL oldu.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

son dakikakonut fiyatlarıhaberlerkonut fi̇yat endeksi̇son dakika haberleri̇stanbul konut fiyatıtcmbGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİRöportajlar, insan hikayeleri, belgeseller… Binlercesi YouTube kanalımızda.Habertürk Whatsapp Hattı

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!GÖNDERSon dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.